خرداد
۰۸
۱۳۹۹

آموزش سئو؛ نکاتی که در یادگیری سئو باید بدانید

آیا دنبال یادگیری سئو هستید؟ همانطور که می دانید سوابق من در سئو زیاد است که برای همین هرچند گاه یک بار در مورد آن وبلاگ نویسی می کنم. اما من سئو را تنها با خواندن در موردش یاد نگرفتم. بلکه با عمل کردن به آن یاد گرفتم.

می دانم به چه فکر می کنید اینکه از کجا باید شروع کرد. خوب من کارم را با یک ابزار به نام تحلیل گر تگ متا (Meta Tag Analyzer) شروع کردم. تنها کافی است نشانی وبسایت خود را وارد کرده و این ابزار مشکلات را شناسایی می کند و به شما برای رفع آن ها راهکار می دهد.

متاسفانه این ابزار به علت به روز رسانی نشدن دیگر مفید نیست. خوشبختانه یک ابزار مشابه و البته جدید به جایش بیرون آمده است.

ابزار گزارش رایگان سئو (Free SEO Report )

در اینجا می توانید سئو را با ابزار گزارش رایگان سئو (Free SEO Report ) یاد بگیرید.

کلمه کلیدی را انتخاب کنید

قبل از شروع کار با گزارش رایگان سئو باید ثبت نام کنید. نگران نباشید چون رکار با این سایت رایگان است. فرایند ثبت نام ساده است: تنها نشانی وبسایت خود و کلیدواژه هدف خود را واردش کنید.

بعد از ثبت نام برنامه عمل خزش به وبسایت شما را انجام داده و بعد به ۱۰ رقیب برترتان که بر اساس همان کلیدواژه شما رتبه گرفته اند نفوذ خواهد کرد.

هدف من در مورد وبسایتم Quick Sprout گرفتن رتبه اول در گوگل برای عبارت «من مهم هستم» است. پس اگر دنبال بهبود رتبه ام هستم باید به عوامل ذیل توجه کنم:

۱.رقابت در صفحه اول گوگل

اگر به دنبال رتبه خوبی در گوگل هستید ابتدا باید بدانید چگونه از پس فضای رقابتی آن برآیید. باید به تعداد لینک های رقبایتان توجه کنید و اینکه وبسایتشان چند ساله است و رتبه صفحه آن ها در گوگل چند است. این اطلاعات به شما می فهماند که آیا قابلیت رقابت با آن ها یا حتی نزدیک شدن به آن ها را دارید یا نه.

برخی کلیدواژه ها مثل «پوکر» خیلی رقابتی هستند که برای همین دنبالشان رفتن فایده ای ندارد. طبق گزارش رایگان سئو من شانس خوبی برای رتبه گرفتن بر اساس عبارت «من مهم هستم» دارم.

به طور متوسط رقبای من رتبه سوم صفحه را دارند در حالی که من رتبه ۶ را دارم. همینطور لینک های بیشتری نسبت به من دارند و اسم دامنه آن ها چند سالی قدیمی تر از مال من است. حال که می دانم قابلیت رقابت را دارا هستم پس بیایید مستقیم برویم سر اصل مطلب.

رقابت در صفحه اول گوگل

۲.انتخاب تگ عنوان یا title tag

هرکس که برای عبارت کلیدواژه ای «من مهم هستم» رتبه گرفته از این عبارت در تگ عنوان خود استفاده کرده از جمله خودم. پس از این بابت نگرانی چندانی ندارم.

اما اگر می خواهید روی تگ عنوانتان کار کنید ابزار گزارش رایگان سئو توصیه هایی به شما خواهد کرد از جمله:

  • حتما دقت کنید تگ عنوان کلیدواژه هدفتان را دربر گرفته باشد (وزن بیشتر به عبارات کلیدی در سمت چپ تگ عنوان داده می شود).
  • یک فراخوان به اقدام جامع می تواند به شما برای گرفتن نرخ بهتر کلیک ها در صفحات نتایج جستجوی گوگل کمک کند
  • تگ عنوان در هر صفحه باید یکتا باشد (ابزارهای وبسمتر گوگل می توانند به شما برای شناسایی مشکلات مربوط به تگ های عنوان کمک کنند)
  • از شلوغ کردن عنوان صفحه با کلیدواژه ها خودداری کنید.

شما با این توصیه ها می توانید اقدامات ضروری در مورد وبسایتتان را به کار ببندید.

انتخاب تگ عنوان یا title tag

۳.قرار دادن کلمات کلیدی در سرتیترها

طبق ابزار گزارش رایگان سئو من از عنوان بندی در وبسایتم استفاده می کنم اما طرز استفاده من درست نیست. کاری که رقبایم دارند انجام می دهند و من هم باید بکنم این است که از عبارت «من مهم هستم» به عنوان عنوان بندی اول، دوم یا سوم استفاده کنم.

قرار دادن کلمات کلیدی در سرتیترها

۴.محتوای اصلی مطلب

درست مثل تگ های عنوان بندی در مورد متن اصلی هم دچار اشتباه شده ام. می دانم که تعداد کلیدواژه در متن اصلی این روزها اهمیت چندانی ندارد اما اگر می خواهید بر اساس یک کلیدواژه رتبه بگیرید باید حداقل یک بار در محتوای اصلی وبسایت آن را استفاده کنید.

یکی از چیزهایی که باید بهش توجه کنم اضافه کردن عبارت کلیدواژه  داخل متن اصلیم است. لازم نیست صدبار این کار را بکنم اما ۱ یا ۲ بار استفاده از آن بهتر از اصلا استفاده نکردنش است.

محتوای اصلی مطلب

۵.آدرس سایت

۸ وبسایت از ۱۰ وبسایتی که برای عبارت «من مهم هستم» رتبه گرفته اند از همین عبارت در نشانی وبشان استفاده کرده اند. بدبختانه من نمی توانم این عبارت را به نشانی وبم اضافه کنم چون قصد من رتبه گرفتن صفحه خانگی سایتم بر اساس آن کلیدواژه است.

اما یکی از پیشنهادات گزارش رایگان سئو به من تلاش برای رتبه گرفتن بر اساس عبارت «من مهم هستم» در یکی از صفحات داخلیم بوده است. به علاوه پیشنهاد کرد که نباید از کاراکترهای زائد در آدرس سایتم استفاده کنم، چون موتورهای جستجو خوششان نمی آید. این توصیه خوبی برای من بود چون ممکن بود تصادفا از کاراکتر ویرگول در نشانی وبم استفاده کنم که بخشی از جمله I’m است.

آدرس سایت

۶.فایل های Robots.txt و سایت مپ

موارد کوچک را فراموش نکنید چون می توانند به طرز چشم گیری روی رتبه وبسایتتان تاثیر بگذارند. خیلی وقت ها وقتی برای میزبانی وب ثبت نام می کنید یک فایل تحت عنوان Robots.txt خواهید داشت که به طور پیش فرض گنجانده شده است و می تواند باعث نوایندکس شدن وبسایت شما و عدم شاخص بندی شدن آن توسط موتورهای جستجو شود.

به علاوه باید اطمینان بیابید که همه صفحات سایت شما شاخص بندی شده باشند. با تولید یک نقشه سایت XML و ثبت آن در ابزارهای وبمستر گوگل احتمال رتبه گرفتن خود در گوگل را افزایش خواهید داد.

اگر درمورد انجام دادن هر کدام از موارد بالا دچار تردید هستید نگران نباشید چون ابزار گزارش رایگان سئو شما را از هر دو مرحله عبور خواهد داد.

۷.تگ توضیحات متا یا meta description tag

خوشبختانه وبسایت من یک تگ توضیحات متا دارد که در واقع شامل عبارت کلیدواژه ای مذکور می شود. از سوی دیگر اکثر رقبایم چنین چیزی ندارند. اما با این حال تگ توضیحات متای من مقداری اصلاحات نیاز دارد. این ها توصیه هایی است که دریافت کرده ام:

  • برای هر صفحه یک توضیحات متای مجزا درست کنید
  • کلیدواژه خود را نزدیک به شروع توضیحات متا قرار دهید
  • یک فراخوانی به اقدام جامع در تگ توضیحات متا به شما برای دریافت نرخ بهتر کلیک ها در صفحات نتایج جستجوی گوگل کمک می کند
  • از شلوغ کردن توضیحات متا با کلیدواژه ها بپرهیزید
  • طول توضیحات متا را زیر ۱۶۰ کاراکتر نگه دارید (۲۰ الی ۲۵ کلمه) تا مطمئن شوید که پیامتان در صفحه نتایج جستجوی گوگل درهم پیچیده نشده است
  • توضیحات متا باید از تگ عنوان صفحه متفاوت باشد

تگ توضیحات متا یا meta description tag

۸.زمان بارگذاری محتوا در سایت

اگر از ابزارهای وبمستر گوگل استفاده می کنید متوجه خواهید شد که زمان بارگذاری وبسایت برای گوگل بسیار مهم است. اگر بارگذاری وبسایت شما کند انجام می شود ممکن است رتبه خوبی نگیرید.

خوشبختانه به طریق این گزارش من نه تنها قادر به دیدن آمار زمان بارگذاری وبسایتم بودم بلکه همینطور آمار رقبایم را در این زمینه دیدم. و اگر شما مثل من اهل فن نیستید می توانید به توسعه دهنده خودتان یادداشت های حاصل از گزارش رایگان سئو را ارائه کنید تا مشکلات موجود را حل و فصل کند.

زمان بارگذاری محتوا در سایت

نتیجه گیری

اگر خواهان یادگیری سئو هستید بهترین راه برایتان بهینه سازی وبسایتتان توسط خودتان است. کارتان را با ابزار گزارش رایگان سئو شروع کنید و کافی است آدرس وب و کلیدواژه یا عبارات کلیدواژه ای هدفتان را واردش کنید و بعد ببینید چه تغییراتی لازم دارید.

خیلی زود طرز کار سئو را یاد خواهید گرفت. همزمان با اعمال تغییرات متوجه خواهید شد که رتبه شما در حال افزایش است. وقتی این بخش از کار انجام شد می توانید سراغ تکنیک های حرفه ای سئو بروید.

در نهایت وقتی از گزارش رایگان سئو یا ابزارهای دیگر استفاده می کنید انتظار معجزه نداشته باشید. نه تنها بالا رفتن رتبه زمان بر است بلکه یادگیری خود سئو هم زمان بر محسوب می شود. سایت هایی که معمولا در بلندمدت رتبه های بالاتری می گیرند همان هایی هستند که محتوای خیلی خوبی دارند یا مردم واقعا دوستشان دارند. پس به جای تلاش برای رتبه گرفتن یک وبسایت افتضاح بهتر است از اول زمان و تلاشتان را صرف ایجاد یک وبسایت بهتر کنید.