خرداد
۰۳
۱۳۹۹

۸ عامل کلیدی در تولید یک محتوای عالی

۸ عامل کلیدی در تولید یک محتوای عالی (سری سوم بازاریابی محتوا)

در پست وبلاگی هفته قبل با عنوان «بازاریابی محتوا: خط عمر کسب وکار اینترنتی شما» در مورد این موضوع بحث کردیم که بازاریابی محتوا چرا و چگونه چنین نقش اساسی در بازاریابی داخلی دارد.

حالا این هفته  قرار است در وبیاران در مورد این صحبت کنیم که چگونه می توانید یک محتوای عالی تولید کنید که ترافیک یا مشتریان علاقمند را به خود جذب کند.

چرا ما محتوای عالی تولید می کنیم؟

یکی از بزرگ ترین چالش هایی که بازاریاب های محتوا و صاحبان کسب و کارهای کوچک متعهد به بازاریابی داخلی با آن مواجه هستند شنیده شدن است.

فضای وب تبدیل به یک مکان شلوغ آکنده از محتواهای معمولی و اغلب بی کیفیت شده است.

کاربران فیسبوک هر دقیقه نزدیک ۲/۵ میلیون قطعه محتوا و روزانه ۵۰۰ میلیون توئیت را به اشتراک می گذارند.

برای متمایز شدن از این شلوغی صاحبان کسب وکار و بازاریاب ها باید محتوایی تولید کنند که به طرز چشم گیری جالب توجه باشد. این محتوا باید از نظر کاربران مفید، مرتبط، سرگرم کننده و منحصر به فرد باشد.

تولید محتوای عالی به صاحبان کسب و کار و بازاریاب ها کمک می کند در این آشفته بازار متمایز شده و صدایشان شنیده شود.

فاکتورهای محتوای عالی کدام هستند؟

گفتن این که باید محتوایی عالی تولید کنید آسان است اما این حرف چه معنایی دارد؟

چیزی که برای یک شخص عالی محسوب می شود از نظر شخص دیگر معمولی است. پس بیایید از برداشت های شخصی اجتناب کنیم و منطقی باشیم.

عموما محتوای عالی محتوایی است که مخاطبین هدف شما به طرز چشم گیری دوستش دارند.

8 عامل کلیدی در تولید محتوا

که یعنی می تواند دامنه وسیعی داشته باشد. هرچند نشانه های همیشگی یک محتوای عالی در ۸ عامل کلیدی خلاصه می شوند:

 1. دست اول بودن
 2. سرتیترهای جالب و آگاهی بخش داشتن
 3. کلیدواژه های طولانی
 4. مرتبط با خواسته های کاربران بودن
 5. قابل اعتماد بودن
 6. داشتن تصاویر
 7. عمقی بودن
 8. سرگرم کننده یا آموزشی بودن

اما حقیقت این است که شما لازم نیست کارتان را با «محتوای عالی» شروع کنید یا به احتمال زیاد این کار را نخواهید کرد.

شما کارتان را با یک محتوای خوب شروع می کنید و با ارائه پاسخ هایی برای پرسش های افراد، با تولید یک محتوای مفید و کارآمد، با سرگرم کردن و درگیر کردن خوانندگانتان و این به اندازه نگاه کردن به ایمیل های پشتیبانی، نظرات وبلاگ و شبکه های اجتماعی آسان است.

تعداد کمی از افراد بازاریابی محتوا را با تولید یک محتوای عالی شروع می کنند. این محتوای خوب است که شما را به مسیر تولید محتوای عالی هدایت خواهد کرد.

و بعد از اینکه خودتان را به عنوان فردی مفید یا سرگرم کننده یا هردو، ثابت کردید و چم و خم کارها دستتان آمد شروع به توسعه محتوا و تمرکز روی بازاریابی عالی برای آن خواهید کرد. و حتی بعدش همه محتواهایی که تولید می کنید دارای همان علائم محتوای عالی نخواهند بود تنها تعدادی این ویژگی ها را خواهند داشت و این حقیقت است. اما ما همیشه برای رسیدن به این هدف پایانی تلاش می کنیم.

به یاد داشته باشید کلید واقعی تولید یک محتوای خوب ثابت قدم بودن و کمی خوش شانس بودن است.

۸ عامل کلیدی در محتوای عالی

اگر بتوانید به این ۸ عامل مسلط شوید در بازاریابی محتوا حرفه ای تر عمل خواهید کرد.

۱.دست اول بودن محتوا

انسان هایی که در ۲ روز، انبوه اطلاعات تولید می کنند. درست مثل ما که قبل از ۲۰۰۳ همینطور عمل کردیم، دست اول بودن اطلاعات برای کسب و کارهایی که خواهان متمایز بودن از سیل رقبا هستند مهم تر از قبل شده است.

تولید محتوای دست اول ۲ مزیت مهم دارد:

 1. شما تبدیل به منبع ارزشمند اطلاعاتی خواهید شد که خواننده در جای دیگر قادر به یافتنش نیست.
 2. موتورهای جستجو دوستش دارند. گوگل مشخص کرده که از محتوای تکراری خوشش نمی آید و سایت هایی که محتوای تکراری منتشر کنند مجازات خواهند شد. به همان شکل گوگل به محتوای دست اول پاداش خواهد داد.

 

۲. سرتیترهای جلب توجه کننده اما مناسب با سئو

سرتیترهای شما اولین و اغلب تنها عاملی هستند که روی خواننده احتمالی تاثیر می گذارند. بدون یک سرتیتر جامع و جذاب که بتواند مخاطب را به خواندن ادامه محتوایتان ترغیب کند متن همراه سرتیترتان صرف نظر از خوب بودن خودش بی فایده خواهد بود.

اما موضوع به همینجا ختم نمی شود. این سرتیترها را طعمه کلیک می نامند و مردم ازشان متنفر هستند.

در عوض اگر بتوانید یک سرتیتر آگاهی بخش حاوی کلیدواژه هایتان تولید کنید که همزمان بتواند کنجکاوی خوانندگانتان را تحریک کند توازن خوبی برقرار شده است.

اهمیت و پیچیدگی تولید سرتیتر بی عیب و نقص را نمی توان در زیرعنوان یک وبلاگ به دست آورد. این موضوع آنقدر مهم و زیاد است که باید یک پست وبلاگی جداگانه برایش نوشت.

۳. کلیدواژه ها یا عبارات کلیدی طولانی

می دانم هدف شما نوشتن برای انسان ها است نه موتورهای جستجو.

اما موضوعی این وسط هست: کلیدواژه ها در صورتی که هوشمندانه استفاده شوند برای انسان ها خواهند بود.

 • کلیدواژه ها به انسان ها برای یافتن محتوای مرتبط با خواسته هایشان کمک می کنند. کار موتورهای جستجو صرفا واسطه شدن میان محتوای شما و کاربران وب برای اطمینان از این است که به کاربر نهایی بهترین محتوای ممکن ارائه شود. در نهایت موتورهای جستجو تنها یک ابزار برای سهولت کار انسان ها هستند.
 • تحقیقات کلیدواژه به ما اجازه می دهد بفهمیم مخاطبین هدفمان دنبال چه عباراتی هستند. این کار به ما امکان می دهد محتوایی مرتبط تر تولید کرده و محتوایی را هدف بگیریم که می دانیم مخاطبینمان مایل به خواندنش هستند.

مشخصا هرچه عبارت جستجو عمومی تر باشد اغلب بیشتر جستجو می شود اما مشکل عبارات عمومی پرطرفدار این است که معمولا کمتر از ۳۰ درصد عبارت های جستجو را تشکیل می دهند.

آن ۷۰ درصد بقیه کلیدواژه های طولانی جستجو نامیده می شوند. کلیدواژه طولانی شامل صدها میلیون جستجوی منحصر به فرد می شود که ممکن است در هر روز تنها چند بار جستجو شوند.

به علاوه تحقیقات نشان داده که هرچه کلیدواژه مورد استفاده یک شخص جزئی تر و طولانی تر باشد، احتمال خرید در آن ها بالاتر می رود. برای واضح تر ساختن موضوع بیایید به توضیح «سئو در یک ساعت از روز» مراجعه کنیم. در این نمونه یک مار برای نشان دادن تفاوت روانشناختی در ارتباط با کلیدواژه ها استفاده شده است.

انتخاب کلیدواژه ها یا عبارات کلیدی طولانی

 

 • در سر مار کلیدواژه مار را داریم
 • کمی پایین تر کلیدواژه های «مار سمی»
 • تقریبا در وسط  بدن مار کلیدواژه های «گزش مار سمی سیدنی» را داریم
 • در آخر دم مار هم کلیدواژه های «اتاق اورژانس برای گزش مار سمی سیدنی» را داریم

حال در مورد این فکر کنید که در پس ذهن کسی که هر کدام از این جستارها را انجام می دهد چه می گذرد. کلیدواژه مار عمومی است و می تواند برای شخصی باشد که  در مورد مارها کنجکاو است. حتی می تواند برای یک کودک باشد که در اینترنت جستجو می کند. خروارها اطلاعات ریز و درشت در وب وجود دارد که به دست آوردنشان هزینه ای ندارد.

همین روال برای کلیدواژه دوم یعنی مار سمی رخ می دهد. همچنان می توان گفت که ممکن است تحقیق برای موضوع یک پروژه باشد اما هرچه در سلسله مراتب مار پایین تر می رویم و کلیدواژه هایمان جزئی تر و طولانی تر می شوند مسائل هم شروع به تغییر می کنند. کلیدواژه گزش مار سمی می تواند برای یک تحقیق باشد اما به احتمال بیشتر شخص دنبال تشخیص گزیدگی یا کیت درمانی می گردد. اینجا ما از ایده عمومی مار به چیزی جزئی تر و دقیق تر حرکت کرده ایم که نیاز مبرم تری را نشان می دهد. در نهایت در کلیدواژه پایانی اتاق اورژانس برای گزیدگی مار سمی سیدنی می دانیم که به احتمال زیادتر شخصی به کمک فوری نیاز دارد.

همین روال در مورد کلیدواژه های شما هم صادق است. هرچه جزئی تر و طولانی تر باشند به احتمال بیشتری خوانندگان حرفه ای تر را جذب خواهند کرد که تمایل به خرید از وبسایت شما دارند. به علاوه رقابت کمتری هم برای این کلیدواژه ها وجود دارد پس احتمال گرفتن رتبه بالا بر اساس این کلیدواژه ها هم بیشتر است.

ابزار برنامه ریز کلیدواژه گوگل (Keyword Planner Tool) یکی از پرطرفدارترین نقطه های شروع برای تحقیقات کلیدواژه ای است. نه تنها کلیدواژه ها را پیشنهاد کرده و میزان جستجویشان را تخمین می زند بلکه همچنین هزینه راه اندازی کمپین های پولی برای این عبارات را هم پیش بینی می کند.

به یاد داشته باشید شما دنبال کلیدواژه هایی هستید که معمولا جستجو می شوند اما رقابت برایشان کم است که یعنی افراد دنبال محتوایی حاوی آن کلیدواژه ها هستند اما موارد موجود راضی کننده نیستند. این یک فرصت بهینه برای شما است تا محتوایی تولید کنید که رتبه بالایی در موتورهای جستجو بگیرد.

۴.مرتبط با خواسته های کاربر

کاربران شما واقعا چه می خواهند؟ از چه خوششان می آید؟ چه مواردی برایشان جالب است؟ از چه چیزهایی بدشان می آید؟

پاسخ این ها را دقیق نمی دانید؟ آنجی اسکاتمال (Angie Schottmulle) در مورد مثلث مرتبط بودن با خواسته ها بحث می کند که در آن ۳ عامل شامل علایق تجاری، علایق کاربری و اهمیت زمانی در راستای یکدیگر به منظور تولید محتوایی با میزان ارتباط بالا با خواسته های کاربر قرار می گیرند.

ارتباط خواسته های کاربر

۵.قابل اعتماد بودن

به لطف حرفه روزنامه نگاری ما اهمیت بررس حقایق و منابع اطلاعاتی را درک می کنیم و سقوط وحشتناک استیون گلاس (Steven Glass) به عنوان هشداری برای بسیاری از افراد به کار برده می شود تا از اطلاعات جعلی و گمراه کننده و تحریف حقایق دوری کنند.

وقتی اطلاعات را به لحاظ حقیقی بودن بررسی می کنید و به منابع قابل اعتماد لینک می شوید همزمان یک ارتباط با مخاطبینتان بر اساس اعتماد ایجاد می کنید که قوی ترین و مستحکم ترین ابزار در دسترس شما است.

پس از نگاه نقادانه داشتن به منابع خود واهمه نداشته باشید. آیا اطلاعات شما از سایت های مورد اطمینان و معتبر است؟ آیا صحیح هستند؟ آیا جدید هستند؟

۶.استفاده موثر از تصاویر

تصاویر یک روش خارق العاده برای جلب توجه مخاطب و ترغیبشان به درگیر شدن با محتوا است. پست های حاوی موارد تصویری ۹۴ درصد بازدید صفحه و درگیری بیشتری نسبت به پست های بدون تصویر دریافت می کنند.

اما تصاویر صرفا برای تزئین مطلب نیستند. ۶۵ درصد از مردم بنا به گفته های علمی از طریق تصاویر یاد می گیرند بنابراین اضافه کردن مولفه های تصویری به محتوا فهم آن را برای خواننده آسان تر می کند.

برای یافتن موارد تصویری این ۳۵ سایت را که منبع تصاویر رایگان هستند بررسی کنید یا می توانید تصاویر ساخته شده به دست خودتان را استفاده کنید.

۷.عمقی بنویسید اما کلی نه

عمومی بودن محتوا درست مثل کلیدواژه ها نمی تواند به اندازه محتوای با جزئیات موثر باشد.

عمومی سازی همه جای اینترنت دیده می شود اما این جور محتواها به ندرت می توانند مشتریان واقعی و علاقمند ایجاد کنند. به جای تولید محتوایی که به شکل کلی در مورد یک موضوع صحبت می کند کمی عمیق تر موضوع را بکاوید. اگر محتوایی عمقی و مقالاتی با پشتوانه معتبر علمی برای مخاطب فراهم کنید اطلاعاتی بهشان عرضه می کنید که در هیچ جای دیگر یافت نخواهد شد.

مثلا به جای کلی نویسی نگاهی به مقالات برایان دین (Brian Dean) از سایت بک لینکو بیندازید. محتواهای او همیشه دارای اعتبار علمی بوده و اطلاعات، جزئیات و دستورالعمل های گسترده ای ارائه می کنند که محتوای او را در نظر خوانندگانش باارزش می کند.

۸.سرگرم کننده یا آموزنده عمل کنید

مساله مهم آخری که باید اشاره کنم لحن محتوای شما است. دلایلی که مردم محتوا را می خوانند در ۲ کلمه قابل خلاصه شدن است: آموزش و یا سرگرم شدن. یعنی محتوای شما یا باید آگاهی دهنده و آموزنده باشد یا سرگرم کننده تا از نظر خواننده ارزشمند جلوه کند.

محتوای قابل اقدام

محتوای قابل اقدام قویا در دسته آموزشی ها قرار می گیرد. محتوای قابل اقدام مشخصا از طریق پست های روش کار قابل نشان دادن است. این پست ها ذاتا راهنمامحور هستند و معمولا روال کارها را با اطلاعات گام به گام ارائه می کنند.

اگر بتوانید همزمان با سرگرم کردن مخاطب محتوای قابل اقدام هم بسازید که واقعا عالی می شود.

پاسخ به سوالات

آیا سوالاتی وجود دارند که مکررا در رابطه با حوزه فعالیت شما مطرح می شوند؟ تولید محتوایی که پاسخ این سوالات را فراهم می کند یک روش عالی برای ارائه ارزش به زندگی مشتریان است. مجددا اگر با مولفه سرگرم کنندگی همراه شود که دیگر چه عالی.

درگیر کنندگی و برانگیختن افکار

آیا یک نقطه نظر غیر معمول در یک موضوع خاص دارید؟ آیا نظراتتان در یک مبحث مرتبط وزین است؟ آیا تجربیاتی دارید که ممکن است در تضاد با آراء عمومی باشد؟ یا یک ایده کاملا منحصر به فرد دارید که قبلا مورد توجه قرار نگرفته است؟

چگونه ایده هایی برای محتوای عالی تولید کنیم

حالا که می دانید چه عواملی باعث عالی شدن یک محتوا می شوند این را هم بدانید که باید ایده هایی برای تولید یک محتوای عالی داشته باشید و این ممکن است شما را خسته کند.

اما نگران نباشید چون نکات و ترفندهایی برای شروع در اختیارتان می گذاریم.

چالش طوفان مغزی

می خواهید به سرعت ایده های زیادی به دست بیاورید؟ چرا مقاله ما با عنوان چالش ۱۰۰ ایده پست وبلاگی در ۳۰ دقیقه را امتحان نمی کنید. هم موثر است هم سریع و هم البته ترسناک. تعدادی از خوانندگان بعد از خواندن مطلب به نزد ما آمده و اعتراف کردند  که در طول خواندن مقاله عرق می ریختند و به خود می لرزیدند.

اما نتایج برایشان راضی کننده بوده است. شما هم آماده امتحانش هستید؟

به پست هایی با بهترین عملکرد توجه کنید

اگر در حال حاضر وبلاگ دارید به پست هایی نگاه کنید که بهترین عملکرد را دارند. این ها پست هایی هستند که مخاطبینتان دوستشان دارند پس از خودتان بپرسید: آیا می توان چیز دیگری هم به موضوع اضافه کرد؟ آیا شما منبع قطعی اطلاعات در رابطه با آن موضوع هستید؟ آیا می توانید به نوعی آن پست ها را به روزرسانی کنید؟

مثلا کوی (Kevy) محتوایی تولید می کند که حول کلیدواژه هایی متمرکز است که توسط افراد برای یافتن آن ها جستجو می شود. با این کار مطمئن می شوند که این کلیدواژه ها بر موتورهای جستجو غالب هستند و در نتیجه تبدیل به متخصصان نهایی در باب آن کلیدواژه ها می شوند.

به سوالاتی توجه کنید که مشتریانتان همیشه می پرسند

اگر مدام در مورد یک موضوع خاص سوالات تکراری دریافت می کنید پس این احتمال هست بتوان محتوایی تولید کرد که به عنوان منبع پاسخ توسط مخاطبین استفاده شود. توجه داشته باشید اگر یک مشتری سوالی پرسید احتمالا صد مشتری دیگر هم درگیر همان سوال هستند.

به گفتگوهای زنده، ایمیل ها و تماس های تلفنی خود نگاهی بیندازید و دنبال سوالات تکراری باشید که توسط مشتریان مطرح می شوند.

نتیجه گیری

تولید محتوای عالی یک چالش نفس گیر است و شما همیشه قادر به انجامش نیستید. هرچند اگر بتوانید به تولید مستمر محتوا ادامه دهید و در همان حال این ۸ عامل کلیدی را در ذهنتان داشته باشید مطمئنا محتوایی بی نظیر تولید خواهید کرد.